Palju õnne meie tublile õpilasele!

Põlva Jakobi Kooli õpilane Mirelle Kirbits pälvis 2019. a õpilasleiutajate riiklikul konkursil oma vanuseastmes (6-7-aastased lapsed ja 1. kooliaste) tööga “Vallatu Viilutaja” I koha ja 300 euro suuruse preemia.

Kuidas sul tekkis selline mõte? 

Mulle väga meeldib koos emmega süüa teha. Me teeme koos maitsvaid torte, võileibu, pirukaid ja salateid. Ükskord juhtus minuga salatit tehes väga-väga suur õnnetus – ma lõikasin endale sõrme. Verd jooksis hirmsat moodi ja mu emme oli minestamise äärel. Õnneks peatas plaaster vere, aga ikkagi oli hirmus valus. Selleks, et sellist õnnetust enam ei juhtuks, otsustasin ma leiutada Vallatu Viilutaja. 

Kellele see leiutis mõeldud on?

Vallatu Viilutaja on mõeldud kõigile lastele, kellele meeldib kokata. Sellega ei lõika näppu ja see on turvaline ja ohutu! See aitab kurke viilutada nii, et sõrmed on terava noa eest kaitstud. 

Kuidas leiutis valmis?

Ehitamiseks oli vaja suuremaid ja väiksemaid puidust klotse, kruvisid, läbipaistvast kummivoolikust lõigatud juppi ja peotäit naelu. Esmalt rääkisin ma issile, et meil tuleb üks masin ehitada. Mul ei olnud veel kindlat plaani, aga ikkagi tuli issi mulle väga lahkelt appi. Kui meil plaan valmis sai mõeldud, siis hakkasime otsima tööriistu ja materjale. Seejärel lõikas issi rauasaega puidust välja sobivad klotsid. Mina aitasin klotse liivapaberiga siledaks teha. Peale seda asus issi puidust klotse naeltega kokku kopsima. Tema toksis naela veits sisse ja mina kopsisin ülejäänud. Et kurgiviil saaks masinast vabalt välja kukkuda, tuli tekitada sobiv vahe. Selle jaoks võttis issi kummist toru, lõikas sellest neli jupikest ning kinnitas need akutrelliga leiutise külge. Ka mina sain akutrelli proovida! See tegi veits hirmsat häält, aga mulle ikkagi meeldis. Lisaks meisterdasime me „tõukaja“, mille abil saab kurki masinas edasi lükata. Kui kurgimasin sai valmis, kaunistasin selle hammasrataste, nuppude ja kangidega. 

Miks see leiutis hea on?

Esiteks on sõrmed terava noa eest kaitstud. Teiseks lõigatav kurk püsib kindlalt paigal. Kolmandaks saad natuke ise valida, kui paksu kurgiviilu lõikad. Neljandaks masin sobib ka teiste toiduainete lõikamiseks (näiteks porgand, kartul, suitsuvorst). Emme arvates sobib leiutis nii parema kui vasakukäelistele. Issi arvates on hea see, et masin töötab ka ilma elektrita. Vanaema ütles, et hea on ka see, et masin ei võta köögis palju ruumi. 

Kes sind leiutamisel aitasid? 

Leiutise aitas valmis meisterdada minu tubli issi Margus. Töö konkursile esitamisel oli abiks emme Merlin. Masina katsetamise käigus lõigatud kurgid aitasid ära süüa emme, issi, vanaemad, vanaisa, vennad ja minu kass Mammu. Lisaks olid Vallatu Viilutaja katsetamisel ja kurkide söömisel abiks ka klassikaaslased, kellele ma masinat tutvustasin. Neile minu Vallatu Viilutaja väga meeldis ja kõik ütlesid, et tahavad ka ise sellel toredal konkursil osaleda ja kuulsaks leiutajaks saada. 

Toomas Nigola 
Põlva Jakobi Kooli meedia- ja suhtlemisõpetuse õpetaja 

Fotode autor: Merlin Kirbits