Jakobi kooli õpetajad Setomaal

Mida teevad õpetajad õpetajate päeval? Loomulikult lasevad koolimajast jalga, et järgmisel päeval värskemana ja rõõmsamana tagasi tulla.

7. oktoobri hommikul andsime võimu lahkesti riigigümnaasiumi õpilastele üle ja suundusime Setomaad avastama.

Esimese peatuse tegime Piusa Savikojas. Soojas ja hubases töökojas võttis meid vastu peremees Meelis Krigul. Leidsime end üllatavalt rikkalikus savinõude maailmas: kruusid, kausid, serviisid, kannud, karikad, potid, küünlajalad, lambikuplid jne, jne. Seinu kaunistasid kunstniku maalid Võromaa vanadest hoonetest. Isegi rulood akende ees olid tema enda kujundatud. Meister jagas meiega lahkesti oma kunsti saladusi ning demonstreeris savinõu valmimist kedral. Kui vajate erilist kingitust oma lähedastele või sõpradele, siis Piusa Savikojast leiate selle kindlasti.

Ateljeest väljudes astusime kargesse, aga lummavalt vaiksesse loodusesse. Hingasime kopsud puhast männimetsa õhku täis ning nautisime teekonnale kaasa võetud suupisteid. Tõeline vaikus ja rahu!

Mõned kilomeetrid edasi liikudes leidsime üles Obinitsa Issanda Muutmise kiriku. Lahke kirikuteenija palus meid sisse ning tutvustas kiriku ajalugu ning jumalateenistuse korda. Saladuskatte all saime piiluda isegi kõige pühamatesse paikadesse. Aga ainult piiluda! Õigeusu kirikud on tavapäraselt kaunistatud rikkalikult ikoonide, krutsifikside, kullatud küünlajalgade ning suurejooneliste laelühtritega. Sarnast hiilgust oli näha ka Obinitsa kirikus.

Kiriku ehitamise lugu oli väga põnev. Nimelt  1950. aastal asus kohalik preester  vaatamata takistustele kohaliku kogukonna toetusel kiriku ehitamist. Algul töötas ta üksinda, hiljem liitusid ka koguduse liikmed.

Kiriku nn eelkäijat, kunagist Obinitsa kool-kirikut, hakati ehitama 1897. aastal. See  oli Baltimaades ainulaadne puust kahekorruselise kellatorniga hoone. 1950.aastal, nõukogude ajal, kirik suleti ja anti kasutada koolile. Seepärast pidaski kohalik preester vajalikuks uus kirik rajada.

Meie teekond viiski endise Obinitsa  kool-kiriku juurde, mille ümberehituse eestvedamise suure ja suurepärase töö tegid ära Lenna ja Lauri. Ilmaveere võttis meid vastu kaunite vaadetega “maailma veerekese päält“. Uksel kohtasime  peremeest ennast, kellel käed-jalad ikka kiiret tegvust täis.

Kaunist interjööri ja maitsvat toitu ning lahket teenindust nautides veetsime paar tunnikest Ilmaveere restoranis. Enne lahkumist jõudis alati rõõmsameelne peremees meile veidike tutvustada omi uusi plaane. Obinitsa tuleb põnevust juurde!

Põikasime korraks sisse sel sügisel avatud Obinitsa kooli, et tervitada ja julgustada uusi alustajaid vapralt edasi liikuma.

Rõõmus ja puhanud Jakobi kooli õpetaja Tiina Vasser

Fotod: Merlin Kirbits